Osteoporóza je systémové metabolické onemocnění kostí se zvýšenou křehkostí kostí a snadnou zlomeninou, které je běžné u žen a mužů středního a staršího věku. Nejběžnějšími příznaky jsou bolest, zkrácená výška, snadné padání a pomalá a nepříjemná chůze. Jakmile se zlomenina vyskytne, způsobí více fyzických příznaků a vážně ovlivní lidské zdraví a pro starší lidi dokonce život ohrožující.
Primární osteoporózu lze podle závažnosti rozdělit do tří stádií nízké kostní hmoty, osteoporózy a těžké osteoporózy.
Osteoporóza je chronické a neviditelné onemocnění a relativně častým problémem je dodržování léčby pacientem a sledování indikátorů léčby. Dosažení lepších účinků léčby, snížení výskytu nežádoucích účinků a kontrola rizika léčby jsou otázky společného zájmu lékařů a pacientů.
V současné době jsou hlavními léky k léčbě osteoporózy kalcitoniny, bisfosfonáty, estrogen a jeho modulátory receptorů, vitamin K, paratyroidní hormon atd. Vitamin D a různá vápníková činidla jsou základní výživové přípravky. Lékař zvolí léčebný plán podle nemoci pacienta 39 a komplexních faktorů
Bisfosfonátové léky jsou léky první linie pro léčbu osteoporózy. Základním principem je inhibice kostní resorpce a regulace negativní rovnováhy v kostním metabolismu. Kyselina alendronová a kyselina zoledronová jsou již na trhu.
Kyselina minodronová (důležitým meziproduktem je Ethyl-trans-4-oxo-2-butenoát CAS 2960-66-9) je bisfosfonátový lék, který byl poprvé uveden na trh v Japonsku v roce 2004 a který se vyznačuje terapeutickou dávkou kyseliny alendronové Jedna desetina, klinická výzkum je založen hlavně na asijské populaci, takže tento druh léku může být pro pacienty v Číně výhodnější.