Acetamid
Acetamid je také známý jako acetamid. Molekulární vzorec je CH3CONH2. Proces chemické syntézy acetamidu spočívá hlavně v dehydrataci kyseliny octové a amoniaku. Lze jej také získat působením acetylchloridu, anhydridu kyseliny octové nebo ethylacetátu a amoniaku.
Sloučenina vytvořená substitucí hydroxylové skupiny v kyselině octové aminoskupinou.
Molekulární vzorec CH3CONH2. Bezbarvé krystaly. Bod tání 82,3 ° C, bod varu 221,2 ° C, relativní hustota 0,9986 (85/4 ℃). Rozpustný ve vodě a ethanolu.
Extrémně čistý acetamid nemá žádný zápach a komerční acetamid má zápach, který je způsoben malým množstvím nečistot. Má obecné vlastnosti amidů.
Průmyslově se acetamid připravuje zahříváním a ztrátou vody při teplotě 150 - 200 ° C octanu amonného. Je široce používán jako rozpouštědlo pro organické a anorganické látky. Je slabě zásaditý a lze jej použít jako antacidum pro laky, výbušniny a kosmetiku. Může být také použit jako smáčedlo pro barvení a plastifikátor pro plasty. Je také surovinou pro výrobu léků a baktericidů. N-halogenacetamid vyrobený chlorací nebo bromací acetamidu je halogenační činidlo pro organickou syntézu.
Acetamid má mnoho použití a je široce používán v chemickém, plastovém, barvivovém, lékařském, pesticidním a jiném průmyslu.
Acetamidové deriváty N, N-dimethylacetamid (DMA) je sloučenina vytvořená substitucí dvou vodíků acetamidové aminoskupiny methylovou skupinou a často se používá jako rozpouštědlo; N-methylacetamid je demonstrační peptid Nejjednodušší příklad klíčů. Jako tužidlo, povrchově aktivní látka a rozpouštědlo se používá N-ethylacetamid
27. října 2017, předběžný seznam karcinogenů zveřejněný Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace, byl acetamid v seznamu karcinogenů kategorie 2B.