Akzo Nobel a vietnamský trh s malbami

- Jun 08, 2019-

Holandský nadnárodní výrobce nátěrových hmot Akzo Nobel prodává architektonické nátěry ve Vietnamu od roku 1992 a působí ve Vietnamu. S rozvojem podnikání Akzo Nobel investoval do čtyř nejmodernějších výrobních zařízení ve Vietnamu. V roce 2015 AkzoNobel investoval do vysoce výkonného nátěru, který zdvojnásobil výrobu stávajícího výrobního zařízení pro práškové lakování.


Coatings World: Jaký je rozdíl mezi AkzoNobel Vietnam a dalšími výrobci nátěrových hmot v zemi?


Pamela Phua: S naší historií v Nizozemsku z roku 1792 Akzo Nobel a Akzo Nobel Vietnam poskytují kvalitní a zelené inovace pro uspokojení potřeb našich zákazníků prostřednictvím naší vášně pro nátěry. Globálně jsme uznáváni architekty, designéry a dodavateli jako reference pro průmysl s profesionálním barevným designem a udržitelným vedením myšlení.


Aktivně zajišťujeme jednorázová řešení pro stavebnictví ve Vietnamu, naše dekorační nátěry a povlaky, včetně nátěrů dřeva, povlaků cívek a obalových povlaků; práškové nátěry, mořské ochranné nátěry, speciální nátěry. Dulux je naše oblíbená domácí značka a je to butiková volba pro dekorativní malbu.


Kromě toho máme širokou škálu udržitelných produktů, které účinně podporují reakci Vietnamu na výzvy současné udržitelnosti a urbanizace. V zemi jsme všeobecně znám jako první výrobce práškových nátěrových hmot.


Obecně platí, že práškové nátěry jsou jedním z nejrychleji rostoucích průmyslů nátěrových hmot, protože práškové nátěry jsou stále více vnímány jako preferované řešení ve světě s vysokými nároky na životní prostředí.


CW: Kolik výrobních závodů AkzoNobel působí ve Vietnamu? Jaký je rozsah a rozsah všech výrobních zařízení? Jaký je váš tržní podíl ve stavebnictví a průmyslu v zemi?


Phua: Máme čtyři výrobní závody v Ho Chi Minh City (Ho Či Minovo Město), Dong Nai (Dongnai), Binh Duong (Pingyang) a Bac Ninh (Bei Ning), aby sloužily maloobchodníkům a projektovým zákazníkům.


Naše továrna na práškové nátěry se nachází v Nhon Trach (Dong Nai) se 151 zaměstnanci a výrobou speciálních nátěrových hmot v Que Vo (Bui Ning) se 64 zaměstnanci. Závod v Ben Cat (provincie Pyeongyang) podporuje výrobu dekorativních nátěrových hmot, které zvýší roční výrobní kapacitu na 100 milionů litrů. Je to naše největší továrna v zemi s 336 zaměstnanci. Ve firmě Bien Hoa (Dongnai) se 320 zaměstnanců zabývá výrobou nátěrů na dřevo, potahů cívek, obalových povlaků a lepicích nátěrů.


Nejdůležitějšími spotřebiteli barev a laků budou i nadále nátěry na dřevo pro stavebnictví a dekoraci, zejména ve Vietnamu, kde velká města pokračují v budování rozsáhlých boomů v důsledku let rychlého ekonomického růstu. Jsme nyní jedním z hlavních hráčů ve stavebnictví a průmyslu v zemi a dekorativní povlaky jsou první ve Vietnamu.


CW: Zajímáte se o vietnamský exportní trh? Pokud ano, jaké jsou hlavní exportní trhy vaší společnosti?


Phua: Naše čtyři továrny na nátěry ve Vietnamu zásobují zákazníky v celé jihovýchodní Asii. Jihovýchodní Asie je trh, který zažívá silný ekonomický růst s velkou populací a vysokou úrovní výstavby. To je jeden z našich hlavních trhů a mnoho let jsme v čele.


V uplynulých deseti letech Akzo Nobel investoval značné prostředky do regionu, zejména do Vietnamu.


CW: Navzdory neustálému růstu průmyslu nátěrových hmot ve Vietnamu je spotřeba barev a nátěrů na obyvatele na obyvatele velmi nízká. Vidíte změny ve střednědobém a dlouhodobém horizontu?


Phua: V současné době jsme v důsledku let rychlého hospodářského růstu svědky obrovského stavebního boomu ve velkých městech. Velké množství nátěrových hmot bude vyžadováno poté, co obrovský high-end rezidenční development změnil městské městské oblasti a byty v těchto budovách. Vzhledem k tomu vidíme potenciální zvýšení spotřeby barev a nátěrů ve Vietnamu.


CW: Pro AkzoNobel, která část vietnamského průmyslu nátěrů a nátěrů je nejdůležitější?


Phua: Ve Vietnamu jsou největší částí stavebnictví a průmyslové průmyslové nátěry, které představují největší podíl našeho podnikání. Jsme ve vedoucí pozici ve všech segmentech tohoto trhu.


Se zotavením vietnamské ekonomiky a rostoucí populace v příštích pěti letech věříme, že high-end segment bude nejrychleji rostoucí segment tržního prodeje. Tržní hodnota masového trhu bude také obrovská, což je také největší podíl na trhu.


CW: Co si myslíte, že jsou tři hlavní výzvy, kterým čelí vietnamský průmysl nátěrových hmot?


Phua: Za prvé, čím dál více hráčů se připojuje ke hře, podnikatelské prostředí se stává stále konkurenceschopnějším. To vyžaduje, abychom zdvojnásobili naše úsilí a udrželi náskok.


Za druhé, cena surovin (jako je ropná pryskyřice C9) často kolísá nahoru a dolů, což ovlivňuje celý dodavatelský řetězec, takže vždy hledáme alternativní materiály, které jsou jak udržitelné, tak ekonomické.


Za třetí, Vietnam zažívá nový trend urbanizace a výstavby, což znamená, že Vietnamu bude trvat nějakou dobu, než se seznámí s naší technologií, nikoliv tradiční metodou.


Tyto výzvy však vnímáme jako příležitosti a tyto příležitosti využijeme k odlišení od konkurence.


CW: Vietnamští spotřebitelé jsou považováni za jednoho z nejcitlivějších spotřebitelů na světě. Do jaké míry se růst cen způsobený rostoucími cenami ropy a oxidu titaničitého stane překážkou pro současný a budoucí růst průmyslu nátěrových hmot ve Vietnamu?


Phua: Jedná se o společný trend na trhu, který vedl k nevyhnutelným výkyvům cen produktů. Vzhledem k tomu, že se spotřebitelé stávají náročnějšími a šetrnější k životnímu prostředí, vznikají ekologicky špičkové produkty, protože spotřebitelé hledají produkty, které jsou šetrnější k životnímu prostředí než běžné produkty. S rozvojem dnešních technologií a inovací jsme v této oblasti viděli mnoho příležitostí k rozvoji. V dlouhodobém horizontu to bude naše nejvyšší priorita.


Budeme pokračovat v proaktivních krocích k novým inovativním a ekologickým řešením nátěrů, protože si myslíme, že je to pravda, a to jak eticky, tak komerčně.


CW: Zelené nebo ekologické nátěry se téměř staly normou ve vyspělých zemích. Co si myslíte o tomto segmentu vietnamského průmyslu nátěrových hmot? Jaké je přibližné procento celkového prodeje těchto výrobků na domácím trhu?


Phua: Produkce zelených nebo ekologických nátěrů není součástí naší produkce, ale zaměření. Jedním z našich hlavních priorit je udržet náskok ve vývoji ekologických nátěrů. Vyrábíme podle nejvyšších ekologických norem, abychom minimalizovali škodlivé emise a odpad z našich závodů a našich zákazníků.


V Akzo Nobel Vietnam jsme si nejen vědomi udržitelných obchodních operací, ale také hluboce zakořeněných praktik v naší DNA. Jako lídr v průmyslu dekorativních nátěrů jsme odhodláni chránit životní prostředí. Téměř všechny produkty, které nabízíme na vietnamském trhu, jsou nejméně vlivné a postupně zavádějí udržitelné produkty do Vietnamu.


Prostřednictvím značek Interpon a Resiscoat poskytuje AkzoNobel zákazníkům v celé zemi prvotřídní lokální služby, trvale spolehlivou kvalitu (30letou záruku na produkt) a řešení.


Co je to nejnáročnější úkol ve vaší kariéře? Jak jste se s touto situací vypořádal?


Phua: Moje počáteční role ve výzkumu a vývoji je pro mě velmi vhodná, protože je to chemie. Jsem ředitelem výzkumu a vývoje po dobu 12 let v regionu SESAME (Jihovýchodní Asie na Blízkém východě) a v posledních 7 letech jsem ředitelem skupiny odborníků a výzkumných pracovníků v oboru vnějších stěn. V loňském roce jsem začal svou novou obchodní roli generálního ředitele AkzoNobel Vietnam. Tato obchodní role je pro mě nová. Dosáhli jsme však více než očekávaných výsledků díky silnému vedení týmu a odhodlání, oddanosti a tvrdé práci. Vášeň, odolnost a angažovanost vůči týmu jsou hodnoty, které si velmi cením. Věřím, že se jedná o motivaci a pomoc pro úspěch mého a mého týmu.