Japonské barvy naklápí na africké a asijské trhy

- May 08, 2019-

17. dubna oznámil Nippon Paint v Osace, že získá australskou Dulux Group za celkem 30 miliard jenů (2,7 miliardy dolarů) a plánuje dokončit projekt v srpnu. transakce. Akvizice bude získána prostřednictvím bankovních úvěrů a bude získána v hotovosti. Díky této dohodě japonská barva dále rozšiřuje svou přítomnost na světovém trhu a pevně se rozvíjí mimo Asii.


Na tiskové konferenci 17. května japonský prezident Tian Tangzhe řekl, že ačkoli japonské barvy mají operace v Asii, Evropě a Severní Americe, hlavní trh pro japonské barvy byl ve východní Asii, s prodejem pouze v Číně a Japonsku. 71% jeho ročního obratu. Mezi nimi je Čína největším trhem pro výrobky společnosti. Na čínském trhu působí společnost Nippon Paint pod obchodním názvem Nippon, což představuje 42% ročního obratu. A pokud se počítají všechny asijské země, pochází 86% ročního obratu z Asie. S akvizicí společnosti Dulux však tržby v Číně a Asii klesnou na 34% a na 70%. Mezi hlavní suroviny pro nátěry patří ropná pryskyřice C9.


Pro japonské nátěry je nezbytné zmírnit současný mechanismus příjmů, který se příliš spoléhá na asijský trh. Rozšíření vnějšího trhu nejen zajistí stabilní příjem, ale také se vyhne potenciálním rizikům. Tian Tangzhe řekl: "V současné době je příjem japonských barev příliš závislý na čínském trhu. Aby se zabránilo potenciálním rizikům, společnost vstoupí do Austrálie, aby se připravila na stabilnější růst." Japan Paint věří, že australsko-vedený trh Oceánie a Japonsko Stejně jako evropské a americké trhy je trh také vyspělým trhem, který může udržet stabilní růst. Ve srovnání s čínským trhem je trh Oceánie i přes nízkou míru růstu stabilní a pomáhá udržet jeho geografickou rovnováhu. Proto první krok japonských nátěrů expandovat do zámoří je v Austrálii.


V Oceánii je Dulux Group lídrem na trhu dekorativních barev v této oblasti, zejména v Austrálii a na Novém Zélandu, s více než polovinou trhu. Populace Oceánie stále roste s tím, jak se obyvatelstvo pohybuje. Poptávka po trhu s nátěry v regionu by měla udržet stabilní růst. Dulux má zároveň operace po celém světě s pokročilými zkušenostmi v oblasti řízení a průmyslovými zařízeními. Japonsko Paint se proto rozhodlo získat Dulux.


Pro Dulux je obtížné odmítnout kupní cenu japonské barvy. Nabídka ve výši 2,7 miliardy dolarů je o 28% vyšší než uzavírací cena společnosti Dulux 16. dubna. Proto představenstvo skupiny jednomyslně souhlasilo s nabídkou japonské barvy. Japonská barva zároveň zaručuje nezávislost Duluxu. Společnost uvedla, že po dokončení transakce se vedení, obchodní portfolio, výroba a provoz společnosti Dulux Group nezmění. Skupina Dulux bude působit jako nezávislá divize společnosti Japanese Coatings a bude udržovat název skupiny Dulux. Dulux to vítá.


Graeme Libert, předseda skupiny Dulux, řekl: „Představenstvo pečlivě zvážilo strategické rozhodnutí, které skupina Dulux nabízí k maximalizaci hodnoty, včetně pokračování domácího i globálního růstu jako nezávislé společnosti, a souhlasíme s tím, že s japonskými nátěry. transakce je v nejlepším zájmu našich akcionářů. “Uvádí se, že akcionáři skupiny Dulux by měli hlasovat o nabídce převzetí koncem července. Pokud bude transakce schválena, bude dokončena v polovině srpna.


Není to poprvé, co Japonsko Paint vyjednalo zahraniční akvizici. Střednědobým cílem japonských malířských firem je „vybudovat drtivou pozici v Asii a urychlit globální rozvoj“ s cílem posílit existující trhy a zlepšit ziskovost jako prostředek provozu a učinit kroky v těchto směrech. V návaznosti na akvizici průmyslu nátěrových hmot uspořádala společnost Japan Coatings v roce 2017 vyjednávání o fúzi se společností Axalta. V té době by odhadovaná výše akvizice přesáhla 1 bilion jenů, ale obě strany nedosáhly dohody o ocenění společnosti. Tian Tangzhe řekl, že původní plán rozvoje akvizic společnosti Japan Coatings byl založen na Asii, ale s neúspěchem akvizice společnosti Axalta se společnost obrátila na oblast, která nikdy nebyla zapojena. Pokud bude akvizice úspěšná, sníží se rozdíl mezi japonskými nátěry a akzoNobelem na globálním trhu s povlaky a vývoj každé tržní oblasti bude vyváženější, což dále podpoří a upevní obchodní činnost společnosti. Tian Tangzhe řekl, že konečným cílem společnosti je snížit podíl tržeb z asijského trhu na roční příjem na méně než 50%. Je možné, že japonská akvizice Duluxu je pouze začátkem.