Vlastnosti polymeru N-vinylkaprolaktamu (NVCL)

- Mar 12, 2019-

Anglický název laktamové sloučeniny obsahující aktivní vinylovou skupinu, n-vinylkaprolaktam, je N-vinylkaprolaktam, NVCL, zkráceně V-Cap.


Aktivní vinylová skupina přítomná v molekulární struktuře n-vinylkaprolaktamu z ní činí důležitý organický meziprodukt pro výrobu poly-n-vinylkaprolaktamu. Jeho homopolymery nebo kopolymery jsou široce používány v pigmentových dispergačních prostředcích, detergentních složkách, kosmetických a farmaceutických pomocných látkách, pomocných látkách pro zpracování textilií a pomocných látkách pojiv, jakož i pro stabilizaci a čištění šťáv a piv.


Zejména v posledních letech bylo zjištěno, že homopolymer nebo kopolymer n-vinylkaprolaktamu má teplotní citlivost při nízké teplotě kritického fázového přechodu a jeho teplota fázového přechodu je právě ve fyziologickém teplotním rozmezí (30-40 ° C). Tyto vlastnosti vzbudily velký zájem a byl proveden rozsáhlý výzkum aplikace těchto polymerů v biologických, zdravotnických materiálech a denních chemických odrůdách.


V současné době je syntetickým procesem pro průmyslovou výrobu n-vinylkaprolaktamu, který je uváděn v zahraničí, acetylenová cesta, to znamená, že v rozmezí tlakových rozsahů 0,75-3,0 MPa a 100-200 stupňů Celsia jsou kaprolaktam a acetylen etylenovány, čímž se získá n-vinylkaprolaktam. . Použitým katalyzátorem je KOH, t-butoxid alkalického kovu nebo draselný nebo podobně.