Osteoporóza a kompresní zlomeniny

- Dec 02, 2019-

Osteoporóza je pokles kostní hmoty a je častější u žen po menopauze. Nejenže jsou redukovány minerální složky (jako je vápník a fosfor), ale také organické složky (jako je protein) nazývané kosti. Okolo 15–20 milionů lidí trpí osteoporózou a více než 500 000 pacientů ročně trpí zlomeninami páteře v důsledku osteoporózy. Tyto zlomeniny páteře mohou způsobit minimální nebo žádné trauma.


Příznaky a diagnostika

Bolest zad je nejčastějším příznakem. Rentgenové vyšetření ukazuje klínovité nebo kompresní změny v obratlovém těle. K dalšímu vyhodnocení zlomeniny lze použít magnetickou rezonanci (MRI) nebo tomografii (CT). Definitivní diagnóza osteoporózy je velmi důležitá, protože infekce, jiná metabolická onemocnění kostí a benigní nebo maligní kostní nádory mohou mít všechny podobné příznaky. Rozsah osteoporózy lze odhadnout pouze rentgenovým zářením a musí být detekován specifickou kostní denzitou nebo v některých případech přítomností osteoporózy kostní biopsií.


léčba

Naštěstí lze většinu zlomenin páteře způsobenou osteoporózou ovládat léky proti bolesti, ale jakmile je osteoporóza identifikována, měla by být také rozpoznána potenciální osteoporóza. Léčba osteoporózy se rychle vyvíjí. Kombinované použití vápníku, vitamínu D a estrogenu je kontroverzní. Kalcitonin se v některých případech používá k potlačení úbytku minerálů v kosti a fluor se také postupně používá ke zvyšování kostní hmoty. Nedávno se bisfosfonáty používají k udržování nebo dokonce ke zvýšení kostní hmoty, jako je ethyl-trans-4-oxo-2-butenoát, hlavní surovina kyseliny minodronové.


Kromě léků mohou jiné metody, jako je nošení vzpěry na zádech, pomoci zvládnout bolest a zabránit zhoršení deformity. Přestože klínovitý tvar obratlového těla nelze změnit nosením vzpěry, podpora páteře pomocí vzpěry může snížit sekundární svalové křeče.


Ve vzácných případech může být nutná chirurgická léčba bolesti, zlepšení deformity nebo uvolnění komprese nervových kořenů nebo míchy. Nové techniky pro léčení vertebrální komprese zahrnují vertebroplastiku a kyphoplastiku. Ve vertebroplastice se kostní cement vstřikuje do těla obratle, aby se zvýšila pevnost kostí. V kyphoplastice se výška obratlového těla zvětšuje expandérem a kostní cement se vstřikuje znovu, aby se zvýšila síla páteře a zlepšila se výška obratlového těla. Oba postupy vyžadují alespoň sedaci a lokální anestézii, ale někdy je nutná celková anestézie. Operace se provádí pomocí minimálně invazivního řezu pod fluoroskopií. Stejně jako u každého chirurgického zákroku existují určitá rizika.