Směnný kurz zlomil 7, kdo je šťastný na trhu s hnojivy? Kdo je smutný?

- Aug 26, 2019-

Pro směnný kurz RMB je to důležitý den. V tento den, offshore a onshore RMB proti americkému dolaru „break 7“, což představuje největší jednodenní pokles od burzovní reformy 11. srpna 2015, což je také nové minimum za 11 let.

„7“ bylo vždy považováno za důležitou psychologickou bariérou pro renminbi vůči americkému dolaru. Byl mnohokrát zlomen, ale nebyl zlomen. Proč se to tentokrát rozbilo? Vysvětlení guvernéra centrální banky Yi Ganga zní: „Nedávná mezinárodní ekonomická situace a obchodní frakce zaznamenaly některé nové situace a tržní očekávání také prošla určitými změnami. V důsledku toho se od srpna mnoho měn vůči americkému dolaru znehodnocovalo, a kurz RMB byl do určité míry ovlivněn. Tato fluktuace je řízena trhem a je rozhodnuto. ““

Směnný kurz RMB překonal „7“ a dopad na trh s hnojivy byl více na dovoz a vývoz. Čína je největším vývozcem hnojiv na světě a hlavním dovozcem hnojiv. Roční objem vývozu hnojiv je více než 20 milionů tun a objem dovozu je asi 10 milionů tun. Směnný kurz RMB bude mít určitý dopad na dovoz a vývoz hnojiv.

Celkově je odpis renminbi prospěšný pro vývoz hnojiv. Příkladem je vývozní cena močoviny 280 USD / t. V minulosti byl směnný kurz 6,85, což odpovídalo 1 918 juanům RMB. Nyní je odpis 7,05, což odpovídá RMB 1974. Stejný je vývoz 280 USD / t, a nyní může zvýšit příjem 1974-1918 = 56 juanů více než v minulosti. Ve skutečnosti to odpovídá snížení nákladů na podnikový vývoz o 56 juanů / tunu, nízkým nákladům, konkurenceschopnosti na mezinárodním trhu a příznivějšímu vývozu.

Dovoz hnojiv je však špatný, protože to zvýší dovozní náklady. Jako příklad vezměte chlorid draselný. Loňská velká smlouva činila 290 USD / t. Pokud je letošní velká smlouva rovněž 290 USD / t, při směnném kurzu 6,85 je dovozní cena: 290 $ / t * 6,85 = 1986,5 juanů, když se kurz změní na 7,05, dovozní náklady byly: 290 $ / tuna * 7,05 = 2044,5 juanů a náklady se zvýšily o 2044,5-1986,5 = 58 juanů.

Celková situace dovozu a vývozu čínských chemických hnojiv je taková, že objem vývozu je větší než objem dovozu a objem vývozu je přibližně dvakrát větší než objem dovozu. Směnný kurz RMB vůči americkému dolaru je tedy „7“, což je pro trh hnojiv jako celek lepší. To však předpokládá, že cena mezinárodních hnojiv se nezmění. Ve skutečnosti může existovat strach z prudkého nárůstu čínských vývozů hnojiv po oslabení jüanu, což zasáhne mezinárodní trh. Ostatní mezinárodní výrobci převzali iniciativu s cílem snížit cenu a zabránit Číně v dalším vývozu. Po oslabení směnného kurzu je tedy třeba zjistit, kolik vývozů lze přidat.

Kromě toho se neočekává, že rozsah odpisů RMB ve výhledu trhu bude příliš velký. Ve výroku po přerušení „7“ Yi Gang zdůraznil, že Čína dodržuje tržně stanovený systém směnných kurzů, nezabývá se konkurenční devalvací, nepoužívá směnný kurz pro konkurenční účely a nepoužívá směnný kurz jako nástroj k řešení vnějších poruch, jako jsou obchodní spory. . Wang Han, hlavní ekonom průmyslových cenných papírů, se také domnívá, že ze základního hlediska nemá čínský ekonomický trend žádný zřejmý tlak na směnný kurz RMB. Současné čínské zahraniční devizové rezervy ve výši 3,1 bilionu USD jsou dostatečné k řešení krátkodobých odlivů kapitálu a RMB se výrazně neodepisovala. Soudě podle současné situace nebude mít oslabení trhu lidí na trh s hnojivy velký dopad, ale zasluhuje si velkou pozornost.