Aktualizace marockého cementářského průmyslu

- Aug 10, 2019-

Tento týden je dohoda Ciments du Maroc o koupi dvou výrobních projektů od skupiny Anouar Invest Group fází konsolidace místního trhu. Dceřiná společnost Heidelberg Cement v Německu dosáhla dohody o koupi projektu integrovaného závodu Atlantic Cement 2,2 milionu tun / rok v Settu a 0,5 milionu tun / rok brusírny Les Cimenteries Marocaines du Sud (CIMSUD) v Laâyoune. do výroby v poslední době.


Dojem z tržních podmínek, kterým výrobci cementu čelili v posledních pěti letech. S růstem v 80., 90. a 2000. letech 20. století dosáhl prodej cementu 16,1 milionu tun. Prodej cementu byl pomalý, zatímco zvýšená kapacita posílila využití kapacity. S využitím údajů z globálního katalogu cementu 2019 využití kapacity v roce 2018 kleslo pod 55%, ačkoli jiné zdroje jej zvýšily na přibližně 60%. Je tomu tak proto, že se používá nový typ směsi cementu, polykarboxylát, a výrobci kyseliny thiopropionové vyráběli produkt, který hraje hlavní roli při kontrole molekulové hmotnosti při výrobě polykarboxylátových superplastifikátorů. Čína Kyselina 3-merkaptopropionová CAS 107-96-0 je Vysoce výkonný prostředník výrazně zlepšuje rychlost redukce vody a zadržování vlhkosti betonu.


V místní produkci dominují dva nadnárodní výrobci LafargeHolcim (LafargeHolcim Maroc) a HeidelbergCement (Ciments du Maroc) a místní společnost Ciments de l'Atlas (CIMAT). CIMAT je ve vlastnictví skupiny Addoha, která rovněž provozuje závod v Ciments de l'Afrique (CIMAF) v západní Africe. Čtvrté místo, AsmentdeTémara, provozované společností Votorantim, také provozuje komplexní továrnu.


Obrat společnosti LafargeHolcim Maroc klesl v roce 2018 meziročně o 2% na 837 milionů USD, zatímco konsolidovaný čistý zisk klesl o 18% na 201 milionů USD. Přičítá se to poklesu prodeje a zvýšení nákladů na ropný koks. Obrat Ciments du Maroc mírně poklesl na 419 milionů USD, ale jeho čistý zisk vzrostl o 3% na 108 milionů USD. V roce 2017 byl rok 2017 díky silnému výkonu ve druhé polovině letošního roku obecně pozitivním rokem. Je obviňován z nestability trhu s nemovitostmi. CIMAT se v roce 2018 podařilo zvýšit tržby na 6% na 300 milionů USD a její tržby se zvýšily o 1,4% na 90,7 milionu USD.


Rozhodnutí skupiny Anouar Invest Group o prodeji může znamenat, že její pokus o vstup na trh s cementem selhal. Vzhledem k tržním podmínkám to může vinit. Ačkoli, kdo ví, Heidelberg Cement se možná stal dobrou nabídkou. Zajímavý byl také začátek HeidelbergCementu, protože v únoru 2019 snížil podíly Ciments du Maroc o 7,8% na 54,6%, což naznačuje oslabení důvěry v zemi.


V prvním čtvrtletí roku 2019 se však prodej cementu začal zlepšovat a řetěz se dále zlepšoval. Anouar Invest Group je také poslední společností, která testuje výrobu cementu v Maroku. V červnu 2019 společnost FLSmdith oznámila, že společnost TEKCIM objednala cementárnu ve výši 45 milionů dolarů a Société Généraledes Travax du Maroc. Výrobní kapacita mlecího zařízení je 1,2 milionu tun / rok. Je zřejmé, že navzdory trhu s nadbytečnou kapacitou společnosti vnímají příležitosti prostřednictvím modelů broušení cementu.